Lorin
I.rsz
st a tkr:
Hogy gyvn belenzek
Rgi hitvesek bcsuzsa
Krsek,
Unott ellenfelek vagyunk mi.
st a tkr:
Egykor mint j bartok
Bmultuk bmulan egymst
S az tok
Kznk most fagyasztan llott.
st a tkr:
Egymst tn elfeledtk?
Milyen furcsk vagyunk, bmultak,
Mi egytt,
Egymst nem lel ismersk.
(Ady)
Bevezet
Apr gyertya gett a stt, tgas szobban, a csndessg gy lebegett a levegben, mint valamifle klns illat. Egy hintaszk ritmusos, megnyugtat nyikorgsa hallatszott, nha egy–egy shaj rppent ki a nyitott ktszrny ablakon. A kellemes mlybord falakon fnykpek s bekeretezett gyerekrajzok sorakoztak katons rendben. A lgyan oda–vissza billeg szkben ids, ezst–haj anyka lt, kortl homlyos szemeit a gyertya tncol lngjn nyugtatta. Arct szmtalan rnc barzdlta, de brki, ha krdezik, azt mondta volna, hogy valaha szp asszony lehetett. Volt benne valami nemes s tiszteletremlt, blcsessg sugrzott belle, s vgtelen nyugalom. Az lben lv brkts knyvet s olvasszemvegt halk koppanssal a szk mellett ll kerek asztalkra tette, s hosszan felshajtott. Egy fekete, rgi vekkerre pillantott, ami szerint t perc volt nyolcig.
Az ids hlgy felegyenesedett, s lass, hossz lptekkel a vele szemben lv lefggnyztt ablakhoz stlt. Ids kora ellenre cseppet sem volt grnyedt. Flrehzta a fggnyt, s kilesett az utcai lmpa srgs fnyben frd, m a hpelyhektl alig lthat tra, ami mellett keskeny jrda futott. A hlgy rvidesen meg is ltta, amit keresett: egy sudr s kt apr, a vastag kabt–rtegektl tmzsi alakot, akik rvidesen mr a hz elszobjban zsibongtak.
– Gyertek fel! – kiltott az reg hlgy, a szoba kijrata fel indulva. Hallotta hogy odakint lzas kszlds folyik. Rvid ttovzs utn, mikzben a kintrl behallatsz hangocskkat figyelte elmosolyodott, majd mgis visszafordult szkhez. A bejrat fel fordtotta azt, majd lelt, gcsrts, vkony ujjait sszefonva lben.
– Menjetek csak! – harsogta odakint egy vidm, rces frfihang, mire kt apr gyerek rontott be a szobba.
– Szia, Nagyi! – az apr lnyka egyenesen az reg hlgyhz csrtetett. A nagymama elmosolyodott, majd az lbe vette a kislnyt s megcirgatta arct.
– Esik–e mg odakint a h? – krdezte, hangja meleg s cirgat volt, akr a gyertya lngja.
– , persze! – csipogta a kislny, kt apr kezt szlesre trva – Ekkora pelyhekben!
A nagymama az ajtban toporg fira nzett.
– Tnyleg olyan nagy pelyhekben esik? – krdezte tle. A ficska idsebbnek s sokkal komolyabbnak tnt hgnl.
– Nem, nem olyan nagyok. A legnagyobb is csak ekkora – mutat s hvelykujjval mutatta meg, hogy szerinte mekkork a hpelyhek, aztn ttova, kacsz lptekkel ment nagymamjhoz. – Meslsz, mami? – krdezte, de a kistestvre kzbevgott.
– Olyan vagy! Elszr oda kell adnunk az ajndkot! – A kisfi durcs arcot vgott, majd karba tette kezeit, s rosszallan, szemldkt sszevonva nzett maga el.
– n nem most akartam.
– De az nem gy van! Ha valakinek szlinapja van, akkor meg kell ksznteni! – a kislny gyrtt paprlapot kapott el zsebbl. – Boldog szlinapot! – Ezttal mr btyja is elmosolyodott s eddig hta mgtt sszekulcsolt kezben lv dobozkt adott t az nnepeltnek, amibl egy kis zldes–szrke kavics kerlt el.
– Direkt neked szedtem mg az sszel – mondta a ficska, majd lekuporodott a patins parkettet bort perzsasznyegre. – Remlem, tetszik – tette hozz, majd vrakozva nagymamja szembe nzett – Ugye meslsz? – krdezte trelmetlenl. A krdezett az lben l kisebbik unokra nzett.
– Meslj, krlek szpen! – krlelte a kislny apr kezei kz fogva nagymamja arct. – Mit meslsz ma neknk, nagyi?
– Jl van, jl van – nyugtatta meg kvncsi leend hallgatsgt az reg hlgy, aztn folytatta – Elszr is nagyon ksznm az ajndkokat. Odatesszk ket a tbbi kz, j? – apr levegt vett, majd vlaszolt az lben nyzsg kis unoknak – Mra igazn klnleges mest tartogatok nektek. Lehet, hogy nhny dolgot mg nem fogtok rteni, de idvel majd ...
– desanytok merre van? – folytatta hirtelen. A bejrati ajt csukdst lehetett hallani, tn egy perc sem telt bel, ketten lptek a szobba, egy magas, harminc v krli n, aki a gyerekek desanyja lehetett, s egy idsebb frfi, a szobban vr asszony frje, aki bekldte a hlgyhz az unokkat. A n elmosolyodott, majd finoman meglelte az ppen meslni kszl anyukjt. Egy szket hzott oda desapjnak, majd magnak is, s mindketten leltek, vrva, hogy abban az vben milyen mesvel lepi meg ket a blcs reg hlgy.
Karcsonyi trtnetei mindig valami jat tartogattak, br a hallgatsg sok dolgot nem rthetett meg belle azonnal, csak vek mltn.
Ezt a mest mondom most el n is, persze kicsit ms formban, mint ahogy az reg hlgy tette annak idejn.
-
I. fejezet
Lorin
Kds s lmos volt a reggel, a tavasz els hrnkei vidm dallamot fjtak a fk csontvzszer gaiba kapaszkodva. Nem is vettk mr szre a lnyt, aki hossz rk ta kint csrgtt a kellemes, kertvrosi hz kertjben, s el–elbbiskolt. volt Lorin.
j hajnal hasadt, a vros szln vn elterl dombocska mgl flnken tapogatzva kukucsklt ki a Nap els, ksza sugara, halvny barackos–rzss derengsbe vonva az g aljt. Kicsit csps volt a leveg, dr lepte be a gyr fvet s a fk stt gait. A lny lassan kinyitotta szemt, kinyjtztatta elgmberedett tagjait, majd nagyot stott. Elmosolyodott, szemt elgedetten legeltetve a kerten: zzmara csillant a fk gain s a fvn, elmaszatolva a szneket, amiket a Nap ecsetje kezdett festegetni. Az apr fszlak deres kardokknt meredtek az g fel, az jszaka fellegeit napsugarak kergettk szt.
„Milyen szp” – gondolta a lny, mlzva figyelve a napfelkeltt. Egy knnyed mozdulattal lekapta fejkendjt, rvid, csapzott szke haja teljesen sszekuszldott. Furcsa lny volt.
A krnykbeliek rgen, amikor mg furcsa ruhkban, zld hajjal korzzott az utcn, ezt gondoltk „ht ezt meg mi lelte”.
Miutn betegsgre fny derlt, senki sem gnyolta mr. Nem kellett maga utn vonszolni a figyel tekinteteket, -ugyan nem tudott gy stlgatni mint rgen-, az emberek aztn mr inkbb azt gondoltk „szegny lny”.
rkk jghideg kezt ujjatlan brkesztyje vdte. Belekapaszkodott a kerkbe, kiss elrehajtotta magt. Tolkocsija nehezen indult el a hepehups talajon.
„Rgen annyira ms volt minden. n is ms voltam” – futott t agyn, mikzben felkzdtte magt a szmra kikvezett kis utacskra.
„Mennyire nem rdekelt semmi” – gondolkozott magban. - Taln jobb is gy” – sszehunyortotta szemeit, egy pillanatra megllt, felnzett a hz mgtti dombra. Mr teljesen megszokta, hogy nem a sajt lbn kzlekedik: habr nehzkesen, de tudott mankval jrni.
„Mr elfogadtam” – gy gyzkdte magt nap, mint nap. Furcsa volt emlkeznie, habr nem akarta, mindig eszbe tltt a mlt. A mi lenne ha. Sokat veszekedett magval emiatt. „Minek gondolkodni azon, amit nem tudok megvltoztatni?
*
Egy kora tavaszi reggelen trtnt, gy hrom vvel azeltt. Lorin madrcsicsergsre bredt, kinyjtzott, majd nagyot stva fellt, elhzta az gya feletti zldes–arany, ftyolszer fggnyket. Habr betegesnek tnt kiskora ta, (jaj, ht mirt nem eszel eleget, olyan sovny vagy-mondtk s gondoltk az emberek) s akkortjt (br errl senkinek sem panaszkodott) igen fradkony is volt, azon a reggelen mgis knnyedn ugrott ki az gybl. Kinyitotta az ablakt, nagyot szippantva a friss, zld hajnali levegbl. Ahogy az id langyosabbra fordult, szoksv vlt, hogy alaposan kiszellztet minden reggel.
A hzban mg teljes volt a csend, amit csak a macskja dvzlete trt meg egy pillanatra. Lorin is ksznt neki egy elhzott nya-val, mire Lili, a cica a lbhoz drgldztt. Kis, fekete keverkmacska volt, nagyon reg, sovny s pimasz, de a lny nagyon szerette.
Lorin egy pillanat alatt bevetette az gyat (taln tlzottan rendszeret volt mg a nagy lzadsai korban is,), majd visszaszkkenve a tkr el kezbe kapta az odaksztett fst, s nekiveselkedett a reggeli harcnak a hajval. Orrra illesztette ers, feketekeretes, divatos szemvegt s elmosolyodott.
Haja rgen aranyszke volt, olyan fnyes hogy szinte glriaknt ragyogott, hullmos s nagyon hossz: olyannyira, hogy szinte a derekt verdeste, habr a fejtl a derekig nem kellett olyan nagy tvolsgot thidalni: Lorin meglehetsen alacsony maradt.
desanyja mindig azt mondta neki, mr kicsi kortl fogva, hogy ha ltnnk az angyalokat, akkor nekik is pont ilyen hajuk lenne.
Nagyon szomor lett ht mindenki mikor a lny, taln valamilyen pillanatnyi elmebaj kvetkeztben zldre festette hajt.
(„ht ez meg mit csinlt a gynyr hajval?” gondolta a szemben lak regasszony.)
A lny arca szgletes volt, kiss beesett, szemei arnyaiban nagyok s klnsek, mintha mindig csodlkozott volna. Orra karakteres volt s hossz, az arca formjhoz nem igazn illett: szgletes llval olyan hatst keltett, mintha az orr s az arc als rsze nem egy emberhez tartozott volna. Bre hfehren vilgtott, szinte mr tltsznak tetszett. Szeme alatt nagyon sokszor karikk hzdtak, akkor is, ha nem volt fradt. Nha vkony brn mg az apr erek is ttttek, kkes szvedkkel csftva az igencsak klns arcot. Szemei sokat vltoztak a baleset utn, elvesztettk fnyket s inkbb szrkv vltak, mint kkk, amit az egyre ersebb szemveg rendkvl hatsosan meg is mutatott: nagytva trt a vilg el.
Mikor mg majdnem rendesen ltott, vilgos, majdhogynem tltsz kkes szemekkel csodlkozott a vilgra.
Lorin jra kinyjtzott, tkrbe vigyorgott, elgedetten llaptva meg (jbl) hogy az orrpiercing igenis remekl ll neki (persze desanyja s senki, aki felntt volt nem rtett egyet, de ez Lorint nem rdekelte tlzottan), valamint azt, hogy mgiscsak ki kne fratni mg pr helyen a flt. Ja, s hogy mgis j tlet az a kis pkhl-tetovls a bal fle al. Milyen lzad is volt!
Az volt, bizony. Furcsa, hogy tizenkilenc vesen valaki nosztalgizva gondol vissza a „nagy lzadsokra”. Mert ugye a lny lzad volt. Csak fekett hordott, lbn tekintlyt parancsol aclbettes bakancs dszelgett, amihez zld haj, tetovlsok s testkszerek trsultak. Akr a „szlk rmlma” tpusnak iskolapldja is lehetett volna, m nem volt az. Ez az egsz larc volt csupn, amit egy magba fordul, rzkeny s magnyos lny lttt, hogy elrejtse igazi lnyt. gy llt be egy sorba. Sosem voltak igazn kzeli bartai, haverjai is csak pran (ha azokat, akik hozz hasonlan ltzkdtek, s nha egytt elszvtak egy-egy cigit bartnak nevezzk).
Leghbb trsnak macskja bizonyult, aki vele mszklt mindenfel. A cica gy kvette, mintha przon stlna, mindig beszdtmt szolgltatva a krnykbelieknek, ha az idjrs pp nem volt elg rdekes.
Hirtelen jtt a betegsg, s minden megvltozott. Sokat fjt a feje azokban az idkben, fradkony volt s spadt. Persze nem trdtt vele, nem rdekelte a legkevsb sem, megszokta mr eltelt az vek alatt, st mg tetszett is neki, hogy bre falfehr (legalbb nem kellett agyonalapoznia magt, ha spadt vmprnak ltztt ppen). Egy sta volt, ami mindent lerombolt. Egy rtatlan sta fel a dombra, a fk kz, a tisztsra, ahov sokat jrt csak gy „filzni”.
Sokat gondolkozott rajta, hogy mi lett volna, ha aznap nem megy sehov, de tudta, hogy msnap, vagy utna ugyanez kvetkezett volna be.
Elesett, tbbre nem is emlkezett. Ki tudja, mennyi idvel ksbb egy krteremben bredt. Krltte minden zld s fehr volt, a levegt klnbz ferttlent– s ms vegyszerek jellegzetes szaga lengte be.
Lorin mindig is utlta a krhzakat, pedig az eset utn tbb hnapot kellett bent tltenie, hogy megprbljk megszabadtani a krtl, ami az agyban tombolt. Az orvosok azt mondtk, kezels nlkl Lorin egy ven bell elhagyja ezt a vilgot. A mtt utn, mivel a lnynl egy aggresszv gyermekkori agytumort diagnosztizltak elkezdtk a nagy dzis kemoterpis-s sugrkezelseket. Lorin csak rnyka volt nmagnak, hnapokig mrgeztk a szervezett, de nem volt ms vlasztsa, a kezelsek akr teljes gygyulst is hozhattak. Szlei vgig mellette voltak, amit gy rezte, sosem tud majd elgg meghllni. Nagyon sokszor kellett visszajrnia a krhzba, ami szinte msodik otthonv lett a hnapok alatt. Megprbljk megfkezni a krt, m senki sem tudhatta, hogy az id hatalmas ramutatja ellenk dolgozott.
*
Lorin nehezen indult el a bejrat fel, a neki kialaktott jrdn, amit gy egy hnapja fejeztek be. Keskeny betont volt, nha meg–megszaktva egy–egy felhajtval a frl, hogy knnyebben kzlekedhessen a kertben is.
Lassan rt fel a hzhoz s elszomorodva gondolt vissza, hogy milyen volt rgen, hogy egy pillanat alatt rt el mindenhova. Legalbbis akkor gy rezte.
Egyik pillanatban gy rezte, megbklt azzal, amit kapott, a kvetkezben pedig kitrt belle minden kesersg, amit a sors igazsgtalansga miatt kellett elszenvednie. Utlta ezt az egszet, utlta, hogy kerekes szkben kell senyvednie, mert nem tud rendesen menni, hogy kihullott minden szl, haja, tkozta az eget mert a jobb szemre szinte teljesen megvakult. Amg kemoterpis kezelsekre jrt, s elvesztette glrijt, mindig fekete fejkendt viselt, mert szgyellte kopaszsgt, gy rezte, hogy haja nlkl gy nz ki mint egy csf kisfi. Legszvesebben a fld al bjt volna, hogy senki se lssa, habr ezen sikerlt tllpnie: a kezelsek befejeztvel ismt kintt haja, amitl egy kiss szebb sznben ltta a vilgot.
Az ajthoz gurult, benyitott, halkan, hogy fel ne bressze szleit. Begrdlt a hzba: A kszbket kivettk, hogy knnyebben tudjon kzlekedni.
*
Arrl a dlutnrl, amikor elszr kerlt krhzba, Lorinnak nem voltak emlkei. Az orvosok a srlseibl s annak az elmondsa alapjn, aki kihvta a mentket (miszerint a domb aljn tallt r) arra kvetkeztettek, hogy a lny eljult, s legurult a lejtn. Emiatt srgsen koponya CT-vizsglatot rendeltek el, ami sokkal rosszabb titkot rejtegetett, mint egy egyszer trauma.
Pr vizsglat, egy elbeszlgets s Lorin szlei tudtk: nincs visszat. Az els sszeomls utn a lny ember feletti erssgrl adott tanbizonysgot, megprblt belenyugodni a sorsba. Bal lba nem engedelmeskedett, mankval valamilyen szinten kpes volt jrni, de nagyon nehezen tudta megtartani az egyenslyt. Vgl a sorozatos kudarcok utn kerlt tolkocsiba, mg a mtt eltt. A msodik krzisidszak az els kemoterpis kezelseknl kezddtt, eleinte semmi klnsebb nem trtnt, aztn a lny haja kihullott az utols szlig. Lorin szmra haja volt az egyik kincse, azt ltta magn a legszebbnek, mg akkor is, amikor zldre pinglta.
Taln mg zlden is az volt benne a legszebb: viszonylag kicsi volt s nagyon sovny, ami csak rosszabbodott a kerekesszkben, s a kemoterpival tlttt hnapok miatt.
Miutn hazatrhetett, szleivel bkben s a krlmnyekhez kpest boldogan ldegltek. Lorin desapja, Flp igyekezett mindig az apr rmkre figyelni, s tartani a lelket felesgben s lnyban. Lorin desanyja, Anna nap, mint nap kzdtt a lelki sszeomls ellen- is ersnek akart mutatkozni lnya eltt, hogy segtsen neki, de Lorin tisztban volt vele, milyen gondokkal kzdenek.
A lny szobja rgtn az elszobbl nylt, rgtn jobbra. Nem volt nagy, de a lny nagyon szerette, mert a mltra emlkeztette, mikor mg minden olyan szp volt. Valamikor kptelen volt odabent maradni, pontosan az elz okbl kifolylag. Szinte semmi se vltozott, csak a sznyeget tntettk el, mert a tolkocsi kereke mindig sszegyrte. Apr szobcska volt, srgi szmtgppel a sarokban, fenybtorokkal, vilgos laminlt padlval, amit alaposan sszekarcolt, amg nem tanulta meg rendesen irnytani a tolkocsit. Taln kt meghatroz jelensg volt itt: az ggyal szembeni falon lv nagy, ovlis tkr s egy hatalmas, knnyez plma a sarokban.
*
Lorin thajtott a szobn, belebmulva a szemben ll tkrbe. Hogy mit ltott? Egy trkeny, tolkocsiban grnyed szerencstlent. Kisebb korban nagyon sokat gondolkozott a tkrkn, „hiszen olyan csodlatosak”, de a fordulpont ta nem igazn szerette ltni magt, a kesersg s elkeseredettsg nzett vissza r minden egyes alkalommal. Elkapta a tekintett. Az utbbi idben elkeseredett harcot vvott a tkrrel, vagy taln nem is vele, hanem sajt magval. Nha levette a szemvegt, gy nzte meg az arct. Amennyit romlott a ltsa, egszen a rgi volt, legalbbis annak ltta magt. Tudta, hogy mr sosem lesz olyan, azeltt. Soha, legalbbis bell nem. Ha minden meg is javulhatna, akkor sem… Tudta, hogyha ezen a gondolatsvnyen halad tovbb, a vgn csak sttsget s bnatot tall.
A szomorkodst rutinosan rgi, bejratott terelte mederbe: mi lehet a tkr mgtt? Mindig ezt krdezte magtl, jra s jra, amg meg nem tanulta, hogy vkony ezstrteg egy veglap mgtt…de nem igazn hitte el. Hogy mirt nem? Maga sem tudta.
Krbenzett a szobban. Emlkek voltak a falon, amik krbevettk s nyltan tmadtak rzelmeire minden egyes alkalommal, mikor vletlenl rjuk pillantott. Fiatalabb korban hossztvfut volt, az egyik kpen ppen a dobog msodik fokrl mosolygott a fnykpeznek, egy msik kpen desanyjval strandoltak. Fnykpek mosolyogtak r mindenhonnan, de nem volt szve eltntetni ket. Visszafordult inkbb a tkrhz.
Mit is mutatott meg a tkr s mit nem? Lorin sokszor gondolkodott azon, hogy mirt ppen gy nz ki, ahogy. Azon mlzott, hogy vajon a lelke merre lehet.
„Elrejtve valahol az arcom alatt, vagy a tkr mgtt bjt el? Hogy lehetne, hogy az emberek lelkt lssam, ha rjuk nzek, nem azt, amit magukra vesznek, a testket vagy az larcot, amit kifel mutatnak?” Mindig is szerette volna, ha igazi lnye nem bjt volna el valahol az arca mgtt, valahol, a spadtsg mgtt, de vajmi kevs eslyt ltott r, hogy valaha is sajt igazi magt lssa a tkrbe pillantva.
Csak bmult, az rzsek csak gy hmplygtek benne. Ismt gyztt az utlat, s elfordult egyik legnagyobb ellensgtl, hogy a tkr volt az, vagy sajt maga azt sem tudta. Kifordult a szobjbl.
Feladvn kzdelmt a fellensggel, a tkrrel, az eltrbe gurult. Szpen berendezett s rendes hzban lhetett, ezt nagyra becslte. Vgiggurult a padlsznyegen, a konyhba. Napfnyes tkez volt, keletre nylt, ltalban ide jtt vissza Lorin a reggeli napozs utn, enni pr falatot. tvgya meglepen keveset cskkent a baleset ta, (leszmtva a kemoterpis idszakot, termszetesen) de alkatnak ksznheten semmi sem ltszott meg rajta. Odagurult a htszekrnyhez, s kedvenc „tele”, a tej utn nzett.
Rengeteg tejet ivott, ami szinte vdjegyv vlt az vek sorn. Tejet ivott reggelire, tzraira s mindig, ha kinyitotta a htt, ezrt mindig volt behtve (mert csak hidegen szerette) kt–hrom liter tartalk tej, m azon a napon, egyetlen doboz rvlkodott csak a polcon, s ahogy a lny megemelte, rezte, hogy csak pr kortynyi maradt benne. Lorin a konyhapulthoz gurult, elvette gygyszert, amit minden nap szednie kellett. Egy pillanat mlva mr ki is gurult a kszbn egy mark aprt gymszlve a zsebbe. Elhatrozta, hogy megteszi azt, amit mr rg meg kellett volna tennie.
Korn volt mg, ppen, hogy bredezni kezdtek az utca laki, de a mskor gyakran lmatag lny berebb volt, mint valaha. Olyan rg nem jrt mr kint az utcn, egyedl. A tejet elfelejtette egyetlen pillanat alatt, csak hajtotta magt elre, egy irnyba meredve, egyre gyorsabban.
Mg mindig hvs volt odakint, Lorin srn kapkodta a levegt. Kis prafelhket oszlatott szt mgtte a menetszl, ahogy a lny egyre nagyobb lendlettel haladt clja fel. Ismert minden hzat s minden kertet, mgis furcsn idegennek rezte magt, olyasformn, mintha egy visszatr rokon, egy rg nem ltott nagynni lenne, aki rcsodlkozik arra, hogy mennyire megnttek, megvltoztak a gyerekek. Felismerte ket, de valahogy nem volt kpes sszeegyeztetni az emlkkpet az j llapottal. Mr nem volt az „v” a krnyk, hanem inkbb lett az utc, rnehezedett az emlk–radat.
Fradni kezdett, szrt az oldala, lassabban s ritkbban forgatta a tolkocsi kerekt, el–elmlzott a hzakat nzve. Mg mindig kapkodta a levegt, arca egszsgesebb sznt lttt, ami nla a kipirulssal volt egyenrtk. Visszanzett, csaldottan llaptvn meg, hogy nem jutott messzebbre szz-egynhny mternl, keseregve fordult jra irnyba, folytatvn tjt.
„Hogy elfradtam…pedig csak szz mter. Gyenge vagyok.” Stten meredt maga el, gondolataiba mlyedve haladt tovbb. Emlkei gy trtek el, mintha egy rgen lezrt dobozt nyitott volna ki. Hirtelen megllt s jobbra fordult.
A vros szln laktak, az utols utcban, erd lelte krbe a krnyket. A lny jobbjn kves utacska vezetett be a fk kz. Lorin hosszan idztt ott, pr centit elregurult, majd htra. Ingzott az t kezdetnl, ami a rgi bajok forrshoz vezetett.
Lorin lgzse lassan megnyugodott, nyugodtan szvta be a levegt, majd tovbbindult eredeti clja fel, lopva htrapillantva az erdbe vezet kis svnyre. Kd volt, a reggeli fny lthatv vlt a vzcseppeken csillanva. A lny nem nzett vissza mg egyszer, furcsa rzse volt. Mlzva haladt az utca vge fel, ahol egy kis ABC volt, szinte mindig nyitva.
Egy nni boltja, aki jformn az egsz napjt odabenn tlttte. Jsgos reg nni volt, kicsi s trkeny, olyan igazi nagymama–forma, kicsit megkeseredett, kedves arccal. Olyan, aki melll az ember az unokkat, kezbl a stemnyes tepsit hinyolja. Gyerekei messzi vrosban laktak, az unokkat j, ha nnepekkor lthatta. Frjt elvesztette, magnyos–szomorksan ldeglt egyedl egy takaros kis hzban, aminek utcafronti helyisgbl alaktottk ki annak idejn frjvel a boltocskt, hogy majd a bevtellel ptoljk ki az igencsak szks nyugdjat. A sors kzbeszlt, a nni immr tz ve egyedl lt.
*
Az boltja eltt llt meg Lorin, hatrozatlanul kmlelve befel. Odabent gett a villany, egy rgi rdi recsegst is hallani lehetett. A lny kihzta magt, hogy jobban belthasson az ablakon. Az odabenn srg–forg nni pp a pultot trlte le. Lorin nagy gombccal torkban fordult be az udvarba.
Rgen jrt mr itt, taln hrom v is eltelhetett utols, rossz emlk ltogatsa ta. A bejrat mg zrva volt, de j szoks szerint csengt szereltek r, hogyha pp res a bolt, de akadna vev, kiszolglhassk. Kisvrtatva csilingels trte meg a reggeli csendet, majd a boltos nni arca kukucsklt ki a rsnyire nyitott ajtn. A tolkocsiban l lny halvnyan elmosolyodott a kilp nni szembe nzve, Ilonka, –gy hvtk ugyanis a nnit–, egy pillanatra elbizonytalanodott, majd flragyogott az arca.
– Te vagy az? – krdezte halkan, mintha maga sem hinn, amit lt, majd ids kora ellenre meglepen gyorsan szkkent ki a lny el.
„Ht felismert!”
Ilanni (gy hvta a boltost annak idejn a lny) homlyos, ids–barna szeme megrebbent, majd lelsre trta karjait, aztn zavarba jtt, lopva a tolkocsira pillantott, kzelebb lpett s maghoz szortotta elveszettnek hitt pt–unokjt.
– Ht megvagy! – lpett vissza, szeme jra megrebbent, ahogy vgignzett a lnyon.
– Annyira sajnlom – szontyolodott el Lorin, lestve szemt. Nagyot nyelt s elhallgatott.
– Ne sajnld. Oyan rgen nem lttalak mr! Egyszer megltogattalak a krhzban, de nem akartalak felbreszteni, mert pp pihentl. - Lorin leszegte a fejt.
– Ugye, sznalmas, Ilanni? – suttogta.
– Ne mondj ilyet! – krte a nni s levette a lnyrl a szemveget – Nem vltoztl, viszont nagyon sovny vagy. Gyere, keresnk valamit…
– n azt hittem, hogy mr sosem llsz szba velem. Megrdemelnm – mondta Lorin sszeszktve szemt. Szdlni kezdett. A vilg azonnal elhomlyosodott, ahogy a szemveg lekerlt orrrl.
– Ne rgdj a mlton. Mondtam mr, hogy nem haragszom, de pp aludtl – Ilanni megtrlte a lny szemvegt ktnyben, aztn tnzett rajta, ellenrizvn, hogy mindenhol ujjnyom–mentes–e.
– De… – a lny tovbb hunyorgott, majd nagyot shajtott. – Visszakrhetnm a harmadik–negyedik ptszememet, mert az orromig sem ltok – kinyjtotta kezt, vkony ujjai egy pillanat alatt az orrra illesztettk a szemveget, amitl egyszerre egy kis hatrozottsgra tett szert, halvnyan mosolyogva. – De…n azt hittem, hogy soha tbb nem akarsz mr ltni…– Lorin lassan felknyszertette tekintett a padl mintirl.
– Az n tndremet? – vgott kzbe hirtelen Ilanni, nyakban apr medl csillant meg. Lorin igencsak elszgyellte magt, taln sose szlalt volna meg, ha nem hall nyvogst a hta mgl. Htrapillantott, hogy idt nyerjen, de a nni –ltva a lny zavart–, jra felvette az igencsak vontatott vl beszlgets fonalt. – Nzd csak! – csodlkozott el, ltszott rajta hogy tmt akar vltani. pp jkor tvedt be a macska. A lny elmosolyodott, szemvel zenve leghbb bartjnak, hogy igen, felugorhat az lbe. Lili, a macska egy kecses ugrs utn a tolkocsi karfjra telepedett.
Ilanni a macskra nzett.
– Hogy is hvtad? – habr pontosan tudta nevt, nem jutott eszbe okosabb krds.
– Lili – Lorin egy pillanatra elkalandozott – Ht nem haragszol? – tette hozz sietve. – n vissza akartam jnni…
– Hiszen visszajttl. Nagyon rlk neked – Ilanni nagymamsan elmosolyodott, hogy a bizonytalan lnyt btortsa, majd ismt tmt vltott, ezttal hanyagolva a macskt. – Tejet krsz? Rgebben mindig azt vittl.
– Igen, most is azt szeretnk – mosolyodott el a megtrt unoka. – Ht emlkszel?
– Hogyne’ emlkeznk?! – Ilanni szeme felcsillant. – Vgre itt vagy. Tudtam, hogy visszajssz majd egyszer. – Ilanni kt zacsk tejet vett el a htbl. – Kettt, igaz? – A lny blintott.
– Ksznm – mondta mosolyogva, a macska lemszott lbl, nagy, vilgos szemt gazdjra emelte.
Egy doboz heringet is krnk, Lilinek, mert otthon elfogyott a macskatp. – Most Ilannin volt az elmosolyods sora.
– Lilinek mindent, te kis elvarzsolt, pont olyan vagy, mint rgen. – Lorin is elmosolyodott, halkan „ksznm”–t motyogva. A tej s a konzerv rt a pultra tette.
– Mennem kell, nehogy anya aggdjon rtem –folytatta egy kicsit hangosabban. – Ksznm! – a lny mosolya mr–mr vigyorgsba csapott t, elksznt a nnitl: – Holnap is jvk!
Ilanni semmit sem szlt, csak mosolyogva bcst intett megtrt pt–unokjnak, aki hazafel vette az irnyt, szatyorral az lben, nyomban a macskval. Lorin mr nem lthatta, hogy rny fut t a boltos nni arcn. Azt se lthatta, ahogy Ilanni knnyeivel kszkdve roskad le az apr smlira.
Klns ltvny volt a kerekes szkben l lny, nyomban ugrl macskjval. Egyre sebesebben hajtotta magt, lvezte ahogy a szl vgigsimt arcn. Belegondolt, hogy milyen szpen lobogna a haja, de elhessegette a kpet, mieltt az elronthatta volna kedvt. Benzett a kiserdbe, majd gy kt perc elteltvel befordult a kertkapun.
Nem rezte magt fradtnak, akkora tehertl szabadult meg az imnt, hogy gy rezte, menten szrnyra kap. Pedig milyen egyszer is volt a bocsnatkrs.
Rvid lelki repkeds utn behajtotta Lili mgtt az kertajtt. desanyja rontott ki a hzbl. Hlruha volt rajta, ppen, hogy kiugorhatott az gybl, idegesnek ltszott, arca nyzott s kipirult. Hegyes vonsai voltak, viszonylag vkony ajkakkal, amiket lnya is rklt. Lorinhoz hasonl formj arca volt. Vilgos brzatt feketre festett, kleoptrafazon haj keretezte, orrn flrecsszott szgletes, szigor szemvege.
– Lorin! Hol voltl? Annyira aggdtam! – kiltotta, lnyhoz szaladt, egy ksza pillantst vetve a bevsrlszatyorra, egyik vkonyra szedett szemldke magasra szaladt.
– Ne aggdj, anya – mosolyodott el lnya –, nagy vagyok mr, csak elfogyott a tej, gondoltam, nem bresztelek fel.
– Elmentem volna…
– pp azt nem akartam, pihenj csak. Semmi bajom – tette hozz anyukja ijedt arckifejezst ltva. – Mr ezer ve nem mozdultam ki. gy rtem egyedl.
desanyja halk shajjal nyugodott bele a hallottakba, de a lny folytatta:
– Siettem, megprbltam legalbbis, de ezzel nem tudok valami gyorsan haladni – vicceldtt, tlelve desanyjt.
– Rendben, de krlek, legkzelebb legalbb egy cetlit hagyj itt nekem! – krte anyuksan aggodalmaskodva Anna, majd tlelte Lorint. gy egymagasak lehettek, s alkatuk is hasonl volt, csak Lorin vlla volt egy hajszlnyival szlesebb.
– Rendben – ismtelte anyja szava jrst lnya, tnyjtva a csomagot. – Hoztam macskakajt is. Elfogyott itthon.
– Tnyleg? Azt hittem, van mg, de majd hozok este–lepdtt meg az anya, majd tvette a csomagot, s Lorinnal egytt ment vissza a hzba, Lili ksretben.
Gyors reggeli utn Annnak indulnia kellett, gyorsan felltztt, majd egy bcs–puszi utn munkba sietett. Felpattant don biciklire, hogy bemenjen a vrosba, ott fel a buszra, hogy a munkahelyre ztykldjn.
Marketingesknt dolgozott, egy mer rohans volt a napja, mindig korn ment s ksn jtt. Lorin tudta, hogy nem vrhat elbb fl nyolcnl. desapjt mr nem tallta otthon: korn kezddtt a munkaideje.
*
Lorin mr nem jrt iskolba a kezelsek miatt. Az rettsgit tbb-kevsb sikeresen letette, de nem felvtelizett sehov. Gondolt r, ha kilbal betegsgbl, akkor majd folytatja tanulmnyait. Sosem volt tl ambicizus, s a betegsge is htrltatta.
Elgg egyskan telt Lorin lete, de elhatrozta, hogy minden nap elmegy majd stlni (a sz szoros rtelmben!). Tlen is prblgatta magt, de abban az vszakban alapjban vve is igen borongs volt a hangulata, mg kudarcokkal is szembe kelljen nznie, az mr sok lett volna, gyhogy rvid ton abbahagyta a prblkozst s elnapolta a napi trt. A lny, mivel tanulnia nem kellett, jformn egsz nap nem csinlt semmit, csak ha olyan kedve volt, olvasott, rajzolgatott, esetleg tvt nzett. Legtbb idejt a szmtgp eltt tlttte, ami szerinte az egyik legjobb mdszer volt arra, hogy az ember agyonthesse az idejt.
*
Lorin ismt begrdlt szobjba, kikszldott a kerekesszkbl, s az gyra lt. Bal lbt teljesen irnythatatlannak rezte, akrhogy prblgatta. Az gya szln lve egy kis ideig a semmibe meredt, majd pillantsa a lbaira tvedt. Kt fehr pipaszr: ennyit ltott, izomnak csak halvny emlkeit lehetett felfedezni, akrhogy nzegette magt. A lny elkomorodott, de nagy ert adott neki az Ilannivel val tallkozs, ezrt nyomban gondolatot vltott (ahogy fogalmazott). „Na j” mondta magnak, kell egy bot, jrkeret, vagy kt mank, vagy valami olyasmi, els lpsknt.”
Htradlt. Fogalma nem volt rla, hogy miknt fog majd efflt tallni, a mankt elg cikinek tallta hossz tvon, nem is beszlve a jrkeretrl. „Szval, a msodik lps lenne a staplca” – immr elgedetten mosolygott a plafonra.
„Kis lpsek. Elbb vagy utbb menni fog. Remlem, elbb.” –gondolkozott tovbb. Sok fekdhetett a semmit bmulva, mikor szeme sarkbl mozgst ltott.
– Gyere, Lili! –mondta, oda sem pillantva.
– Hisz itt vagyok – felelte egy mly, rdes ni hang. Lorin legurult az gyrl meglepetsben. Feltmaszkodott, megrzta fejt s vett nhny mly llegzetet.
– Itt vagy mg? – krdezte remegve, mint a nyrfalevl.
– Nem mentem sehov – vlaszolta a hang.
„Ha hangokat hallasz, az nem jelent jt” – gondolta Lorin, ijedten pislogva. Lassan fellt, krbepillantott a szobban, de senkit sem ltott, csak Lili lt az ajtban, fesztelen figyelve az esemnyeket.
– Lili? – krdezte Lorin, a macskt bmulva. Az odig rendben lett volna, hogy rtettk egymst, (legalbbis Lorin gy rezte, hogy a macska rti t) de akkor egyikjk sem adott ki egy rva hangot sem, csak gy tudtk, hogy mit is szeretne a msik.
– Igen? – krdezett vissza a hang, m a macska meg sem mozdult, tovbbra is gy lt, mint egy mltsgteljes szobor. De nem is fel lehetett a hang forrsa, hanem az ellenkez irnyban: a szoba tls feln lv ovlis tkrnl.
|